ROZHOVOR s… ing. petrem Martínkem, trenérem a předsedou Oddílu moderního pětiboje

V Kralupech od jara 2010 existuje Oddíl moderního pětiboje, který vznikl při Plaveckém oddílu Kralupy s přispěním Českého svazu moderního pětiboje. Pro založení pětiboje byl hlavním impulsem projekt olympijského medailisty z Atén, Libora Capaliniho a mistryně světa Alexandry Kalinovské. Tento projekt pomohl založit oddíly v několika městech Středních Čech – Kladno, Příbram, Hořovice, Kralupy, Mladá Boleslav. 

Jak staré děti se mohou do oddílu přihlásit a co tento sport obnáší?

Děti ve věku do 13 let v moderním pětiboji trénují a závodí nejprve ve dvou základních disciplínách: plavání a běh. Jsou členy Oddílu plavání a navíc trénují atletiku. Skloubení těchto dvou sportů není obtížné a dovolím si říct, že pro děti zdravé, zábavné i výchovné… Další částí pětiboje je klidová střelba – mladí sportovci od 13 let střílí diabolkami ze vzduchové pistole na terč ve vzdálenosti 10 metrů. V kralupském oddíle aktuálně v letošním roce závodí i se střelbou 3 sportovci, ostatní při závodech zatím „jen“ plavou a běhají. Díky příspěvku Města Kralupy na nákup další vzduchové pistole se rozšířila možnost tréninku a příští rok bude pro nás první, kdy budeme pravidelně trénovat střelbu. To už se blížíme k pětiboji jako závodu, jak ho známe u dospělých.

Co tedy zahrnuje pětiboj v podání dospělých?

Moderní pětiboj dospělých zahrnuje soutěž v šermu, 200 m plavání volným způsobem, jízdu na koni (parkur přes 12 překážek) a závěrečný kombinovaný běh na 3000 m s vloženou střelbou ze vzduchové pistole. Do cíle potom vbíhá jako první vítěz závodu, což je atraktivní pro sportovce i diváky. Náš oddíl zatím nemá ambice věnovat se šermu a parkuru, nicméně v plavání a běhu jsme již dosáhli výrazných úspěchů. 

Můžete se tedy pochlubit těmi nejlepšími z poslední doby?

Letos 1. října v Plzni, při závodu kategorie dívek do 13 let (U13), získaly Kralupy titul Mistryň České republiky v soutěži družstev = dvojic: Kateřina Berková a Marie Martínková. Dále při tomto mistrovském závodu získala bronzovou individuální medaili Kateřina Berková, s časy: plavání 100 m volným způsobem: 1:13,09 min.; 1000 m běh (parkem, obtížnější profil): 3:31,35 min. Další mladá závodnice Míša Svobodová (10 let) vybojovala 2. místo ve své kategorii. V kategorii U15 je nejlepším kralupským závodníkem Honza Dvořák, který v našich skromných podmínkách soupeří i ve střelbě se závodníky špičkových oddílů, např. Dukla Praha. Dosahuje umístnění mezi prvními pěti chlapci ve svém věkovém ročníku z celé České republiky.

Kdy, kde a jak se mohou další zájemci o moderní pětiboj přihlásit do vašeho oddílu?

Po otevření rekonstruovaného plaveckého bazénu v Kralupech bude probíhat nábor především do Oddílu plavání. Přitom nabízíme zájemcům o atletiku zapojení dětí do moderního pětiboje. Aktuálně trénujeme atletiku v ZŠ Revoluční. Střelba je vhodná až pro děti od 11 let, které projeví vážnější zájem o tento sport.  Nabízíme sportování dětem, které chtějí rozvíjet jak plavecké, tak běžecké dovednosti, nejlépe i na závodní úrovni. Kontaktní e-mail: moderni.petiboj@kralupy.cz. Za pětibojaře děkuji Městu Kralupy za dosavadní i budoucí podporu a Oddílu plavání, z něhož moderní pětiboj v Kralupech vznikl, za spolupráci při trénování dětí.

DĚKUJI ZA ROZHOVOR! 

R. SALÁKOVÁ

 

Převzato z Kralupského Zpravodaje.

 

Leave a Comment

Umícháno v OnlineLab.cz
Chcete podobné stránky? Dejte nám vědět!